TJ0771500000G
TJ0771500000G
TJ0771500000G
DigiKey Part Number
TJ0771500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ0771500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 7POS 5MM
Detailed Description
7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
0.34-2.5mm²
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
7
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Positions Per Level
7
Screw Size
M3
Pitch
0.197" (5.00mm)
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Wire Strip Length
7-8mm
Termination Style
Screw
Contact Material
Copper
Housing Material
Thermoplastic
Current - IEC
20A
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Voltage - IEC
300 V
Base Product Number
Current - UL
20 A