TJ0631530000G
TJ0631530000G
TJ0631530000G
DigiKey Part Number
1818-TJ0631530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ0631530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM
Detailed Description
6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
6
Positions Per Level
6
Torque - Screw
0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Current - UL
10 A