TJ0471500000G
TJ0471500000G
TJ0471500000G
DigiKey Part Number
609-4181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ0471500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 5MM
Detailed Description
4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²
1-2.5mm²
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Plug, Female Sockets
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
4
Positions Per Level
4
Screw Size
M3
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Wire Strip Length
7-8mm
Contact Material
Copper Alloy
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Housing Material
Thermoplastic Resin
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Current - UL
12 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V