TJ0411530000G
TJ0411530000G
TJ0411530000G
DigiKey Part Number
TJ0411530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ0411530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.50MM
Detailed Description
4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
10 A
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
4
Positions Per Level
4
Screw Size
M2
Pitch
0.138" (3.50mm)
Wire Strip Length
6-7mm
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination Style
Screw
Housing Material
Thermoplastic
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Current - IEC
10.5A
Base Product Number
Voltage - IEC
300 V