Image for TH1841500000G is not available
TH1841500000G
DigiKey Part Number
TH1841500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH1841500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug for Unshrouded Header
Features
Interlocking (Side)
Number of Positions
18
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
18
Screw Size
M2
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Wire Strip Length
5-6mm
Plug Wire Entry
90°
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.402" (10.20mm)
Current - UL
10 A