Image for OQ2471500000G is not available
OQ2471500000G
DigiKey Part Number
OQ2471500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQ2471500000G
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Current - UL
12 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
24
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
24
Contact Material
Copper Alloy
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic Resin
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)