Image for NC11A2810000G is not available
NC11A2810000G
DigiKey Part Number
NC11A2810000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC11A2810000G
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 7.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.295" (7.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Current - UL
8 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Features
Latch Holder
Number of Positions
11
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
11
Contact Material
Copper
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.295" (7.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.449" (11.40mm)