Image for NB12A0810000G is not available
NB12A0810000G
DigiKey Part Number
NB12A0810000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NB12A0810000G
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 7.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.295" (7.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-28 AWG
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Male Pins
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
12
Features
Mating Flange
Positions Per Level
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Wire Strip Length
8-9mm
Pitch
0.295" (7.50mm)
Contact Material
Brass
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Insulation Height
0.563" (14.30mm)