Image for NB10A0850000G is not available
NB10A0850000G
DigiKey Part Number
NB10A0850000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NB10A0850000G
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 7.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.295" (7.50mm) 180° Panel Mount, Snap-In
Category
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Manufacturer
Amphenol Anytek
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG
12-28 AWG
Part Status
Active
Color
Gray
Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
10
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Wire Strip Length
8-9mm
Pitch
0.295" (7.50mm)