Image for HW12B0500000G is not available
HW12B0500000G
DigiKey Part Number
HW12B0500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW12B0500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.098" (2.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
4 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
150 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
20-28 AWG
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
12
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Positions Per Level
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Wire Strip Length
7-8mm
Pitch
0.098" (2.50mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Insulation Height
0.465" (11.80mm)