HW0470500000G
HW0470500000G
HW0470500000G
DigiKey Part Number
609-4891-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW0470500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
4
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
4
Wire Strip Length
8-9mm
Number of Levels
1
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch
0.197" (5.00mm)
Housing Material
Thermoplastic
Plug Wire Entry
180°
Insulation Height
0.591" (15.00mm)