HA0230500000G
HA0230500000G
HA0230500000G
DigiKey Part Number
609-4549-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HA0230500000G
Description
TERM BLK 2POS TOP ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HA0230500000G Models
Category
Wire Gauge
14-24 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Packaging
Bulk
Features
Lever Actuated
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
2
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Mating Orientation
Vertical with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
10 A
Base Product Number
Voltage
300 V