ET0301500000G
ET0301500000G
ET0301500000G
DigiKey Part Number
609-3946-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ET0301500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Wire Gauge or Range - AWG
8-24 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - mm²
2.5-10mm²
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
3
Screw Size
M3.5
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Pitch
0.300" (7.62mm)
Wire Strip Length
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper Alloy
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Housing Material
Thermoplastic Resin
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.902" (22.90mm)
Current - UL
32 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V