E70201500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
METZ CONNECT USA Inc.
In Stock: 980
Datasheet
Parametric Equivalent
WECO Electrical Connectors Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for E70201500000G is not available
E70201500000G
DigiKey Part Number
E70201500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E70201500000G
Description
TERM BLK 2POS TOP ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Positions Per Level
2
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Vertical with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
15 A
Screw Thread
M2.6
Voltage
300 V