SH50S-1.4-220
DigiKey Part Number
TE2144TR-ND - Tape & Reel (TR)
TE2144CT-ND - Cut Tape (CT)
TE2144DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH50S-1.4-220
Description
FIXED IND 220UH 1.4A 380 MOHM
Detailed Description
220 µH Unshielded Toroidal Inductor 1.4 A 380mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
380mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.451" (11.45mm)