SH50S-1.4-176
DigiKey Part Number
TE2145TR-ND - Tape & Reel (TR)
TE2145CT-ND - Cut Tape (CT)
TE2145DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH50S-1.4-176
Description
FIXED IND 176UH 1.4A 140 MOHM
Detailed Description
176 µH Unshielded Toroidal Inductor 1.4 A 140mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.957" L x 0.925" W (24.30mm x 23.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.411" (10.45mm)