SH50S-1.4-176 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SH50S-1.4-176 |
Description | FIXED IND 176UH 1.4A 140 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 176 µH Unshielded Toroidal Inductor 1.4 A 140mOhm Max Nonstandard |
Mfr | Shielding Unshielded |
Series | DC Resistance (DCR) 140mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 10 kHz |
Type Toroidal | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.957" L x 0.925" W (24.30mm x 23.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.411" (10.45mm) |