SH50F-1.4-220
DigiKey Part Number
TE2148-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH50F-1.4-220
Description
FIXED IND 220UH 1.4A 380 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Unshielded Toroidal Inductor 1.4 A 380mOhm Max Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
380mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Inductance
Size / Dimension
0.669" Dia (17.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)