SH150S-1.87-53
DigiKey Part Number
TE2195TR-ND - Tape & Reel (TR)
TE2195CT-ND - Cut Tape (CT)
TE2195DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH150S-1.87-53
Description
FIXED IND 53UH 1.87A 130 MOHM
Detailed Description
53 µH Unshielded Toroidal Inductor 1.87 A 130mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
130mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.614" L x 0.591" W (15.60mm x 15.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.388" (9.85mm)