C2A1P-80VDC
C2A1P-80VDC
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
C2A1P-80VDC
DigiKey Part Number
288-1369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2A1P-80VDC
Description
CIR BRKR MAG-HYDR 2A 80VDC LEVER
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 2A AC 80 V DC Lever DIN Rail
Category
Current Rating (Amps)
2A
Manufacturer
American Electrical Inc.
Voltage Rating - DC
80 V