ALEV100-CAN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 126
Datasheet
Parametric Equivalent
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 39
In Stock: 12
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 24VDC Coil Chassis Mount
ALEV100-CAN
DigiKey Part Number
2040-ALEV100-CAN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALEV100-CAN
Description
ALEV100 SERIES 100A DC CONTACTOR
Detailed Description
Category
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage
16 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
250 mA
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Power
6W
Switching Voltage
1000VDC - Max
Coil Resistance
96Ohms