ALEV100-BBS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 10
Datasheet
Parametric Equivalent
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 20
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 11
In Stock: 73
In Stock: 26
In Stock: 38
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 12VDC Coil Chassis Mount
ALEV100-BBS
DigiKey Part Number
2040-ALEV100-BBS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALEV100-BBS
Description
100A, 12V COIL, NC AUX CONTACT,
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
8 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
10 ms
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
461 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
5.5W
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Resistance
26Ohms
Switching Voltage
1000VDC - Max