AEVT1000-CA
DigiKey Part Number
2040-AEVT1000-CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEVT1000-CA
Description
DC CONTACTOR 1000A 24VDC COIL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 1000 A 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Switching Voltage
1800VDC - Max
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Stud
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
20 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
40 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
1000 A