AES500-MAN
DigiKey Part Number
2040-AES500-MAN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AES500-MAN
Description
DC CONTACTOR 500A 12-24V COIL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 500 A 12 ~ 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Switching Voltage
1500VDC - Max
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Stud
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
9 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
5 VDC
Coil Voltage
12 ~ 24VDC
Operate Time
40 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Release Time
10 ms
Contact Rating (Current)
500 A