RK12L1230C0Q
DigiKey Part Number
4809-RK12L1230C0Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK12L1230C0Q
Description
POT 10K OHM 1/20W LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 2 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Category
Taper
Linear
Manufacturer
Alps Alpine
Number of Gangs
2
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tray
Rotation
300°
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Through Hole
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.610" x 0.472" Face (15.50mm x 12.00mm)