RK09K1110077
DigiKey Part Number
4809-RK09K1110077-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK09K1110077
Description
POT 10K OHM 1/20W LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Category
Taper
Linear
Manufacturer
Alps Alpine
Number of Gangs
1
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Rotation
280°
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Knob
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
Detent
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.433" x 0.386" Face (11.00mm x 9.80mm)