AOTF11S65L
DigiKey Part Number
785-1517-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTF11S65L
Description
MOSFET N-CH 650V 11A TO220-3F
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 11A (Tc) 31W (Tc) Through Hole TO-220F
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13.2 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
646 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
31W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220F
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
399mOhm @ 5.5A, 10V