AOTF11N70 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 967
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 753
Datasheet
In Stock: 930
Infineon Technologies
In Stock: 444
Infineon Technologies
In Stock: 50
STMicroelectronics
In Stock: 183
STMicroelectronics
In Stock: 0
In Stock: 987
In Stock: 952
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 20
In Stock: 17
In Stock: 40
N-Channel 700 V 11A (Tc) 50W (Tc) Through Hole TO-220F
AOTF11N70
DigiKey Part Number
AOTF11N70-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTF11N70
Description
MOSFET N-CH 700V 11A TO220-3F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2150 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
700 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220F
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
870mOhm @ 5.5A, 10V