AOM015V75X2Q
DigiKey Part Number
785-AOM015V75X2Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOM015V75X2Q
Description
750V SILICON CARBIDE MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 750 V 96A (Tc) 312W (Tj) Through Hole TO-247-4L
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
152 nC @ 15 V
Mfr
Vgs (Max)
+15V, -5V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4880 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
312W (Tj)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
750 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Supplier Device Package
TO-247-4L
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 24A, 15V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 24mA