AOK40B60D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 260
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 727
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 1 144
Infineon Technologies
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 380
In Stock: 300
IGBT 600 V 80 A 312.5 W Through Hole TO-247
AOK40B60D
DigiKey Part Number
785-1622-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOK40B60D
Description
IGBT 600V 80A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Gate Charge
63.5 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
28ns/77ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 40A, 7.5Ohm, 15V
Part Status
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr)
138 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
312.5 W