AOK20N60L
DigiKey Part Number
785-1532-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOK20N60L
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO247
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 20A (Tc) 417W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
74 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3680 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
417W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
370mOhm @ 10A, 10V