AOK20B135D1
DigiKey Part Number
785-1687-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOK20B135D1
Description
IGBT 1350V 40A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1350 V 40 A 340 W Through Hole TO-247
Category
Switching Energy
1.05mJ (off)
Manufacturer
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
66 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
-/156ns
Part Status
Not For New Designs
Test Condition
600V, 20A, 15Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1350 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 20A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
340 W