AOK18N65L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 531
Datasheet
Vishay Siliconix
In Stock: 203
IXYS
In Stock: 0
IXYS
In Stock: 705
In Stock: 277
In Stock: 295
In Stock: 303
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 556
In Stock: 381
N-Channel 650 V 18A (Tc) 417W (Tc) Through Hole TO-247
AOK18N65L
DigiKey Part Number
785-1589-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOK18N65L
Description
MOSFET N-CH 650V 18A TO247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3785 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
417W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
390mOhm @ 9A, 10V