AIP5N10K060Q4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Power Driver Module IGBT 3 Phase Inverter 600 V 10 A 23-PowerDIP Module (0.748", 19.00mm)
AIP5N10K060Q4
DigiKey Part Number
785-AIP5N10K060Q4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIP5N10K060Q4
Description
IGBT IPM 600V 10A 23-PWRDIP MOD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
10 A
Manufacturer
Voltage
600 V
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
2000Vrms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
IGBT
Package / Case
23-PowerDIP Module (0.748", 19.00mm)