ACS720KLATR-15AB-T
DigiKey Part Number
620-1876-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1876-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1876-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS720KLATR-15AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 15A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 15A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS720KLATR-15AB-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Linearity
±0.75%
Mfr
Accuracy
±1.6%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
4µs (Typ)
Current - Supply (Max)
16mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output
Ratiometric, Current
Supplier Device Package
16-SOIC
Sensitivity
90mV/A
Base Product Number
Frequency
120kHz