Image for ACS71240KEXBLT-010B3-115 is not available
ACS71240KEXBLT-010B3-115
DigiKey Part Number
620-ACS71240KEXBLT-010B3-115TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS71240KEXBLT-010B3-115CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS71240KEXBLT-010B3-115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS71240KEXBLT-010B3-115
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 10A 12-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 12-PowerWFQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS71240KEXBLT-010B3-115 Models
Category
Accuracy
±6%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
12mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Bidirectional
Output
Voltage
Mounting Type
Sensitivity
132mV/A
Package / Case
12-PowerWFQFN
Frequency
120kHz
Supplier Device Package
12-QFN (3x3)
Linearity
±1%