ACS70311LKTATN-010B5-C
DigiKey Part Number
620-ACS70311LKTATN-010B5-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS70311LKTATN-010B5-CCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS70311LKTATN-010B5-C
Description
SEN HALL EFFECT ANLG VOLT 4-SIP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Hall Effect Sensor Single Axis 4-SIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS70311LKTATN-010B5-C Models
Category
Current - Output (Max)
10mA
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Bandwidth
240kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Features
Programmable, Temperature Compensated
Technology
Hall Effect
Supplier Device Package
4-SIP
Axis
Single
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Analog Voltage
Package / Case
4-SSIP Module
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Base Product Number
Current - Supply (Max)
15mA