C12-76.800-8-2020-X-M
DigiKey Part Number
3997-C12-76.800-8-2020-X-MTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C12-76.800-8-2020-X-MCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C12-76.800-8-2020-X-MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C12-76.800-8-2020-X-M
Description
XTAL 1210 76.8MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
76.8 MHz ±20ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
76.8 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.2x1)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)