AM30OW-480524DH30VZ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2721-AM30OW-480524DH30VZ-ND |
Manufacturer | aimtec |
Manufacturer Product Number | AM30OW-480524DH30VZ |
Description | DC DC CONVERTER 5V 24V 10W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5 ~ 24V 24V 4A, 417mA 18V - 75V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Output 2 24V |
Mfr | Current - Output (Max) 4A, 417mA |
Series | Power (Watts) 30 W |
Packaging Bulk | Voltage - Isolation 3 kV |
Part Status Active | Applications ITE (Commercial) |
Type Isolated Module | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Outputs 2 | Efficiency 84% |
Voltage - Input (Min) 18V | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Max) 75V | Size / Dimension 2.76" L x 1.89" W x 1.02" H (70.0mm x 48.0mm x 26.0mm) |