AF2-3.50V125TM
DigiKey Part Number
5673-AF2-3.50V125TMTR-ND - Tape & Reel (TR)
5673-AF2-3.50V125TMCT-ND - Cut Tape (CT)
5673-AF2-3.50V125TMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF2-3.50V125TM
Description
AIRMATRIX FUSE, 125VDC, 125VAC,
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2410 (6125 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
2.5
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CE, cURus, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.022 Ohms