BB-MDR-40-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 6
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 3.33A
BB-MDR-40-12
DigiKey Part Number
BB-MDR-40-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BB-MDR-40-12
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
40W
Manufacturer
Advantech Corporation
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
86%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.94" L x 1.57" W x 3.54" H (100.0mm x 40mm x 90.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cULus, TUVgs
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3.33A