BB-MDR-10-12
DigiKey Part Number
2084-BB-MDR-10-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BB-MDR-10-12
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 840mA
Category
Current - Output (Max)
840mA
Manufacturer
Advantech Corporation
Power (Watts)
10W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
81%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Number of Outputs
1
Features
Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 0.89" W x 3.54" H (100.0mm x 22.5mm x 90.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CB, CE, cULus, TUVgs
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
508; 62368-1
Voltage - Output 1
12V