96PSA-A90W19OT-3
DigiKey Part Number
2084-96PSA-A90W19OT-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
96PSA-A90W19OT-3
Description
AC/DC ADAPTER 90W
Customer Reference
Detailed Description
19V 90 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Current - Output (Max)
4.74A
Manufacturer
Advantech Corporation
Power (Watts)
90 W
Series
No Load Power Consumption
210mW
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
88%
Region Utilized
North America
Output Connector
Rectangular, 2 Position
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C6
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.08" L x 2.01" W x 1.22" H (129.0mm x 51.0mm x 30.9mm)
Voltage - Output
19V