ATS-HP-D4L300G20W-002
DigiKey Part Number
ATS2142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS-HP-D4L300G20W-002
Description
HEAT PIPE ROUND 4 OD 300MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Pipe Round Copper Grooved
Category
Wick Type
Grooved
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions Inc.
Length
11.811" (300.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter
0.157" (4.00mm) OD
Part Status
Active
Operating Temperature
30°C ~ 120°C
Type
Heat Pipe
Material
Copper
Attachment Method
Epoxy or Solder
Working Fluid
Distilled Water
Shape
Round
Base Product Number
Power - Cooling
27.0W @ 300mm