RF55-70BZ-T-00-50-PP-T/R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ATTEND Technology
In Stock: 110
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol RF
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
SMB, Fakra Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Through Hole Solder
RF55-70BZ-T-00-50-PP-T/R
DigiKey Part Number
2057-RF55-70BZ-T-00-50-PP-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-RF55-70BZ-T-00-50-PP-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
2057-RF55-70BZ-T-00-50-PP-T/RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF55-70BZ-T-00-50-PP-T/R
Description
FAKRA VERTICAL PLUG, H=15.5MM, P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Frequency - Max
6 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Series
Features
Code Z
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Color
Blue, Water
Part Status
Active
Center Contact Material
Copper Alloy
Connector Style
Body Material
Zinc Alloy
Connector Type
Plug, Male Pin
Body Finish
Tin
Contact Termination
Solder
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Thermoplastic
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Voltage Rating
335 V