RF55-28Z-T-00-50-G-SH
RF55-28Z-T-00-50-G-SH
RF55-28Z-T-00-50-G-SH
DigiKey Part Number
2057-RF55-28Z-T-00-50-G-SH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF55-28Z-T-00-50-G-SH
Description
CONN SMB PLUG PCB 50OHM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMB, Fakra Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Through Hole Solder
Category
Frequency - Max
4 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Series
Features
Code Z
Packaging
Tray
Housing Color
Blue, Water
Part Status
Active
Center Contact Material
Brass
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Plug, Male Pin
Body Finish
Gold
Contact Termination
Solder
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C