RF1-01K-D-00-50-BK-HDW
RF1-01K-D-00-50-BK-HDW
RF1-01K-D-00-50-BK-HDW
DigiKey Part Number
2057-RF1-01K-D-00-50-BK-HDW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF1-01K-D-00-50-BK-HDW
Description
BNC RA PCB 50 4GHZ ZINC BODY NI
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
BNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Through Hole, Right Angle Solder
Category
Frequency - Max
4 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Series
Features
Code K
Packaging
Bulk
Housing Color
Natural
Part Status
Active
Center Contact Material
Phosphor Bronze
Connector Style
Body Material
Zinc
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Finish
Nickel
Contact Termination
Solder
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Polyoxymethylene (POM) Acetal, Polypropylene (PP)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 160°C
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Voltage Rating
500 V