125SH-A-08-TS-SMT
DigiKey Part Number
2057-125SH-A-08-TS-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-A-08-TS-SMT
Description
CONN HEADER SMD 8POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 8 position 0.049" (1.25mm)
Mfr
Contact Length - Mating
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Contact Shape
Square
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC