125SH-A-04-TR-SMT
DigiKey Part Number
2057-125SH-A-04-TR-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-A-04-TR-SMT
Description
CONN HEADER SMD R/A 4POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 4 position 0.049" (1.25mm)
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
250VAC