AWCCA-50N50H40-C02-B
DigiKey Part Number
535-12505-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWCCA-50N50H40-C02-B
Description
RX TX 1 COIL 1 LAYER 6.3UH 11.1A
Customer Reference
Detailed Description
1 Coil, 1 Layer 6.3µH Wireless Charging Coil Receiver, Transmitter 19mOhm
Tolerance
±10%
Manufacturer
Abracon LLC
DC Resistance (DCR)
19mOhm
Series
Q @ Freq
72 @ 100kHz
Packaging
Box
Current Rating (Amps)
11.1A
Part Status
Not For New Designs
Current - Saturation (Isat)
40A
Function
Receiver, Transmitter
Frequency - Self Resonant
5.7MHz
Type
1 Coil, 1 Layer
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Inductance
6.3µH
Size / Dimension
1.96" L x 1.96" W x 0.15" H (50.0mm x 50.0mm x 4.0mm)